Odstránenie skiel

 

Rovnako ako stabilizácia automobilu tak aj odstraňovanie skiel automobilu patrí medzi prvotné činnosti na mieste dopravnej nehody. Odstránením skiel vytvoríme prístupové cesty k zraneným osobám a znížime rad ohrození a poranení, ktoré súvisia z rozbitím skiel počas vyslobodzovacích prác, kde dochádza k deformáciám karosérie.

Pri odstraňovaní skiel ja potrebné chrániť dýchacie cesty záchranárov a postihnutým osobám. Sklá po odstránení ukladáme na bezpečné miesto. 

V automobiloch sa najčastejšie používajú dva typy skiel:

  • sklo tvrdené – trieštivé ( používa sa u okien po stranách automobilu),
  • sklo vrstvené – lepené ( čelné predné a zadné sklo).

 

Ak to situácia dovoľuje tak tvrdené sklá by sa pri zásahu mali odstraňovať v celku orezaním tesnenia okolo skla. Z tvrdeným sklom u čelných a zadných skiel sa môžeme stretnúť hlavne u starších modeloch automobilov a u bočných skiel automobilov. Úlomky tvrdeného skla nie sú ostré a rozbijú sa na malé nepravidelné kusy. Hlavnou nevýhodou týchto skiel je, že sa roztrieštia na veľké množstvo kúskov a pri náraze majú tendenciu rozletieť sa pod veľkým tlakom.

Vrstvené sklo má funkciu držať sa po hromade aj pri silných nárazoch, preto ho musíme odstrániť orezaním tesnenia. V prípade, že je vrstvené sklo vlepené do karosérie automobilu musíme ho vyrezať pílou čo najbližšie k pevnej časti karosérie.

 

Späť