Laminátové a polykarbonátové sklá

 

Postupným vývojom boli zavádzané nové druhy skiel z dôrazom na zvýšenie bezpečnosti.

Kalené sklo je to kryštalické sklo, ktoré má upravenú tvrdosť tak, aby sa pri náraze rozpukalo na malé kúsky, ktoré zostávajú pohromade, aj keď sa znemožní priehľadnosť skla. Tieto sklá sa aj v súčasnosti používajú hlavne na zasklenie bočných strán vozidiel. V prípade že dôjde k prieniku predmetu cez sklo, vysype sa len časť sklenenej výplne, ktorá je vytlačená plochou predmetu. Vysypané drobné časti skla majú pomerne tupé hrany, čím sa obmedzuje jeho rezná schopnosť.

Lepené sklo je tvorené dvoma, alebo viacerými vrstvami kaleného skla zlepeného špeciálnym lepidlom. Sklo vydrží pomerne siný náraz bez poškodenia a pokiaľ dôjde k jeho poškodeniu vrstva lepidla ho udrží vcelku, následkom nárazu nemusí dôjsť k jeho uvoľneniu od karosérie vozidla. V prípade, že je nutné dostať sa k postihnutým osobám vo vozidle, stáva toto sklo pomerne vážnou prekážkou. Nakoľko lepidlo vytvára pomerne silnú elastickú membránu a je ťažké ho prekonať bez použitia špeciálneho náradia ako sú vzduchové, alebo elektrické píly na sklo.

Polykarbonátové sklá sú vysoko odolné proti prerazeniu a sú nerozbitné. Sú tvorené vrstvami pružného tenkého polykarbonátu zlepenými lepidlom. Toto sklo aj v styku s karosériou kopíruje smer deformácie a vnútorný priestor zostáva v podstate uzatvorený. Tieto sklá je veľmi ťažké prekonať, na ich odstránenie je potrebné použiť hydraulické vyslobodzovacie náradie.

 

Späť